BASKETBALL

The WRAS program provides high performance coaching and training opportunities to up-skill athletes and assist them in progressing to higher representation within the sport of basketball.

The WRAS basketball program is endorsed by Basketball NSW as the first step in the elite athlete pathway and represents the Developing Athlete Program (DAP program) for the Western Region.

The program sits between local representative basketball and higher order representation such as NSW state country team selection.

The 2020 basketball program will run from November 2019 to April 2020 with program trials to be held in September 2019. Athletes will graduate from the program at the 2020 Presentation Night in August.

PROGRAM STAFF
Head Coach – Grant Cole (Orange)
Assistant Coach –
Assistant Coach –
Apprentice Coach –
Manager –

Nominations for the 2020 basketball program will open in July 2019.

To be eligible for selection in the 2020 program athletes must:

  • be turning 13, 14 or 15 years old in 2020
  • be living or attending school in the WRAS catchment area
  • be a current financial member of their local association and Basketball NSW
  • submit a nomination form before the closing date and attend one of the scheduled trial days
  • be playing local representative basketball

The following selection criteria may be taken into consideration during the selection process:

  • Physical attributes and capabilities
  • Technical competence
  • Tactical awareness
  • Potential to improve
  • Competitive ability
  • Individual application
  • Performance and results at specific events
  • Coachability and behaviour
  • Intensive training sessions by local elite coaches
  • Skill development
  • Inter-Academy Development camps
  • Strength and conditioning/Injury prevention screenings and programs
  • Sports science fitness testing
  • Educational seminars
  • Opportunities to compete in elite events such as the Your Local Club Academy Games

Boys Squad

Keegan Baker (Orange)
Blake Goldspink (Lithgow)
Kade Inwood (Lithgow)
Zebedee Kongormanyi (Orange)
Jonathan Limbrick (Bathurst)
Jackson Tapu (Bathurst)
Lachlan Thompson (Lithgow)
Charlie Wilson (Windera)

Girls Squad

Chloe Boardman (Bathurst)
Georgia Hill (Dubbo)
Lewellyn Kingham (Bathurst)
Kendra O’Keeffe (Bathurst)
Jayde Philpott (Orange)
Tarni Roberts (Lithgow)
Lara Winterton (Dubbo)

Boys Development Squad

Joshua Bywater (Dubbo)
Max Campbell (Bathurst)
Riley Hart (Lithgow)
Charlie McCormack (Ariah Park)
Ben Meagher (Nashdale)
Eli Morris (Lithgow)
Rhys O’Neil (Gilgandra)
Alexander Philpott (Orange)
Haydan Rodham (Lithgow)
Jack Strawns (Dubbo)

Girls Development Squad

Maddy Breen (Bathurst)
Isabella Brotherton-Farr (Orange)
Lucy Cook (Orange)
Roxy George (Bathurst)
Samantha Harvey (Orange)
Amber Hill (Dubbo)
Ainsley Holmes (Orange)
Olivia Hopper (West Wylong)
Rachel Masling (Lucknow)
Phoebe Moller (Bathurst)
Eden Tapu (Bathurst)

PARTNER PROGRAM

OUR PARTNERS

1