HOCKEY

The WRAS program provides high performance coaching and training opportunities to up-skill athletes and assist them in progressing to higher representation within the sport of hockey.

The WRAS hockey program is endorsed by Hockey NSW as the underpinning development pathway for the Hockey NSW Athlete Acceleration Program (AAP).

The program sits between local representative hockey and higher order representation such as NSW state country team selection and AAP selection.

The 2020 hockey program will run from November 2019 to April 2020. Athletes will graduate from the program at the 2020 Presentation Night in August.

Nominations for the 2020 Hockey Program are now closed. Please contact the WRAS office for further information.

To be eligible for selection in the 2020 program athletes must:

  • be turning 16, 17 or 18 years old in 2020
  • be living or attending school in the WRAS catchment area
  • be a current financial member of their local association and Hockey NSW
  • submit a nomination form before the closing date and attend one of the scheduled trial days

The following selection criteria may be taken into consideration during the selection process:

  • Physical attributes and capabilities
  • Technical competence
  • Tactical awareness
  • Potential to improve
  • Competitive ability
  • Individual application
  • Performance and results at specific events
  • Coachability and behaviour
  • Intensive training sessions by local elite coaches
  • Skill development
  • Inter-Academy Development camps
  • Strength and conditioning/Injury prevention screenings and programs
  • Sports science fitness testing
  • Educational seminars

Opportunities to compete in elite events such as the Your Local Club Academy Games

 


PROGRAM STAFF

Head Coach – Kent Bestwick (Bathurst)
Assistant Coach – Daryl Frost (Orange)
Assistant Coach – Annie Pakinga (Orange)
Goal Keeper Coach – Katie Nolan (Dubbo)
Manager – Ian McAlister (Orange)

The 2020 Hockey Squad athletes are:

Female Athletes
Alexandra Cook (Orange)
Emily Gould (Orange)
Charlotte Heath (Orange)
Jemma Luelf (Weethalle)
Kenzie Macfarlane (Dubbo)
Clare Mawhood (Oberon)
Madalyn McLean (Lithgow)
Kiana Pakinga (Orange)
Lara Piercy (Parkes)
Alexandra Pilcher (Dubbo)
Brooke Pilcher (Dubbo)
Emmie Searl (Parkes)
Katelyn Tink (Dubbo)
Kelsey Webb (Bathurst)
Kelsie Whyte (Lithgow)

Male Athletes
Tyler Baillie (Bathurst)
Oliver Brown (Dubbo)
Connor Davis (Orange)
Samuel Giumelli (Orange)
Kallum Jenkins (Lithgow)
Nicholas Job (Parkes)
James Luck (Lithgow)
Evan McMullan (Dubbo)
Taunui Pakinga (Orange)
Benjamin Watson- Tauaalo (Bathurst)

PROGRAM PARTNERS

OUR PARTNERS

1