Hall of Fame

To be inducted into the WRAS Hall of Fame an athlete has to have been a scholarship holder of the Western Region Academy of Sport, have satisfactorily completed all aspect of their scholarship and represented Australia at a World Championships or an Olympic Games.

2014 – Edwina Bone – Hockey – Orange

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

WRAS 2003-2005
2014 World Cup – Silver
2014 Commonwealth Games – Gold
2015 Hockeyroos
71 Aust caps

 

2013 – Ben McCalman – Rugby Union – Orange

Ben McCalamn photo

WRAS 2004
2014 Wallabies Spring Tour
2011 Wallabies Rugby World Cup
2005 – 2006 Australian Schoolboys Team

 

 

2011 – Tamsyn Moana-Veale – Triathlon – Bathurst

0b255f_1c483d8404a845a28bc25811cb47bd5e.jpg_srb_p_600_895_75_22_0.50_1.20_0

WRAS 2008
2011 Triathlon ITU World Championship Grand Final
2012 World Junior Triathlon Grand Final
2013 ITU World U23 Triathlon Grand Final

 

 

 

 

2010 – Kate Thomas – Golf – Bathurst

WRAS 2003 – 2005
2005 World junior Golf Championships
2006 – 2010 University of North Carolina
Academic honours Award Australia and USA

 

 

2009 – Tamsin lee – Hockey – Bathurst
DSC_0014

WRAS 2003 – 2006
2014 open Women’s Indoor hockey team
2014 NSW Arrows
2009 Australian Junior World Cup

 

2009 – Rachel Miller – Hockey – Bathurst
DSC_0335AAAA

WRAS 2002 – 2005
2009 Australian Junior World Cup
All American for three consecutive years
2007 – 2010 Kent State University

 

2009 – Jade Warrender – Hockey – Orange

Jade Warrender

WRAS 2006 – 2009
2009 Australian Junior World Cup
2011 Hockeyroos Champions Trophy
2011 Debut for Hockeyroos 4 Nations tournament

 

 

2008 – Lisa Corrigan – Track and Field – Bathurst

Lisa Corrigan (2) - Copy

WRAS 1998 – 1999
2007 Junior World championships
2008 Olympic Games
2006 Melbourne Commonwealth Games

 

 

 

2007 – Kurt Fearnley – Para-Sport – Carcoar

170908_Kurt Fearnley crosses the line fist in air marathon cropped

WRAS 1997
Four-time Paralympian – Eleven medals – Three Gold
Seven-time World Champion
54 Championships and 35 wins in 10 Countries on 5 Continents
2007 and 2009 Laureus World Sport Award Finalist
Commonwealth Athlete of the year with a Disability
2009 NSW Young Australian of the Year

 

2006 – Melissa Smith – Basketball – Bathurst

World Champs5 - Copy

WRAS 1998 – 2000
2004-2006Australian Institute of sport
2005 Australia U19 World championships
2007 AUS World University Games – Bronze

 

 

2005 – Toireasa Ryan – Cycling – Bathurst

Toireasa Gallagher (Ryan)

WRAS 1995 – 1996
Australian Junior Champion
2004 Athens Paralympic Games – Two Silver medals
2006 World Cycling champion Ships – Two Gold
2008 Beijing Paralympic Cycling – Silver and Bronze

 

2005 – Shane Udy – Rugby Union – Orange

shane Udy aussie blazer

Shane prides himself on his work around the field.  Shane represented Australia at the IRB Under 21 World Cup in 2005 in Argnetina.  Shane represented Australia at Under 16, Schoolboys and 21’s level.

 

 

 

2003 – Mitch Selwood – Basketball – Orange

Mitch Selwood

WRAS 1998
1993 Australian Junior Men’s team World Championships – Gold
2003 – AIS Scholarship holder
2004 – 2006 Hunter Valley Pirates

 

 

 

2002 – Joanne Banning – Hockey – Lithgow

Jo Banning 2

WRAS 1991 – 1994
2002 Hockeyroos Commonwealth Games – Bronze
2001 and 2002 Champion’s Trophy
1998 University Green & Gold
43 Aust Caps

 

 

 

2001 – Lehetta Lane – Touch Football – Dubbo

Lehetta

WRAS 2000
2001 Youth World Cup U18 Women
2001 World Cup U20 Mixed
NSW U23 Country

 

 

2001 – Mark Renshaw – Cycling – Bathurst

Mark Renshaw 1

WRAS 1995 – 1999
1999 World U19 Team Sprint – Gold
2000 World U19 Kilometre and Team Sprint – Gold
2002 World Team Pursuit – Gold
2004 World Team Pursuit – Gold
2004 – 2015 Professional Teams – Omega Pharma-Quick Step, Rabobank, Team Columbia-High Road, Crédit Agricole, FDJeux.com