2013 Presentation Evening

On Saturday 24 August, the Western Region Academy of Sport held their Presentation Evening in the Grand Dining Hall on campus at Charles Sturt University, Bathurst. The night was a huge success for all who were involved. The Presentation Evening marks the end of another successful year for squads that included basketball, golf, hockey, individual, lawn bowls, netball and softball.

Special Guests

  • Minister for Sport and Recreation – The Hon Graham Annesly and his wife Erica
  • Member for Bathurst – Paul Toole
  • Vice Chancellor of Charles Sturt University – Prof Andrew Vann and his wife Ruth
  • CSU School of Accounting and Finance – Associate Professor P K Basu
  • Guest Speaker – Olympian, World Champion, Tour de France cyclist Bradley McGee (OAM)
  • Director, Participation and Partnerships, Communites NSW Sport and Recreation – Mr John Egan
  • CSU School of Human Movement Studies – Dr Stephen Bird
  • 2012 Guest Speaker and 1956 Olympian – Wyatt (Bunty) Thompson
  • Councils represented by – Clr Scott Ferguson, Mayor of Blayney and CENTROC representative on WRAS Board
  • Mayor of Lithgow – Maree Statham
  • Clr Graeme Hanger (on behalf of Monica Morse-Mayor, Bathurst)
  • Life Members – Norm Mann, Peter Cole and John Rodis
  • Board Members – Eric Drinkwater, Scott Ferguson,  Sharon McIntyre, Beth Shea and Matt Irvine (Chairman)
  • Past Chair – Marty Roebuck (also ex-wallaby, 23 caps)
  • WRAS Hall of Fame Athlete and Paralympian – Toiseasa Gallagher
  • Masters of Ceremony – Phil Cole and Ellie McDonald

 Major Awards and Recipients

S&C Squad Athletes of the Year
S&C athletes – Andrew Gray of Orange – Basketball
– Jayden Taylor of Kandos – Golf
– Amy Capaldi of Lithgow – Hockey Girls
– Lachlan Menzies of Bathurst – Hockey Boys
– Bradley Barrow of Dubbo – Lawn Bowls
– Abby Tilburg of Orange – Netball
– Rhyan McNair of Mudgee – Softball

 

S&C Interns for 2013
S&C– Mitch Cameron
– Rick Duggan
– Rachel Gale
– Amanda Hopper
– Andrew Schaefer
– James Tatham


S&C Intern of the Year
– Amanda Hopper
Life Membership
– Beth Shea

 

Chairman’s Award for Excellence Nominations Chairmans Award
– Rhys Lloyd of West Wyalong – Basketball
– Greg Kuhn of Condobolin – Golf
– Rene Hunter of Lithgow – Hockey
– Tamika Bostock of Lithgow – Individual
– Kimberly Opdam of West Wyalong – Netball
– Nathan Sharp of Mudgee – Softball

Winners
– Rhys Lloyd of West Wyalong – Basketball
– Kimberly Opdam of West Wyalong – Netball

 

Supporter of the Year
– Lisa Davis of Bathurst

 

Hall of Fame Inductee
– Ben McCalman – Rugby Union – 2004

 

CSU Athletes of the Monthathletes of the month
– November 2012- Andrew Gray of Orange – Basketball
– December 2012 – Jayden Taylor of Kandos – Golf
– February – Will Bartlett of West Wyalong – Basketball
– March – Georgia Watson of Orange – Softball
– April – Jayden Taylor of Kandos – Golf

 

Coach of the Year
– Wayne Gaynor of Lithgow – Hockey

 

Managerial Awards of Excellence
– Sharon Cooper of Young – Basketball
– Sharon McIntyre of Blayney – Netball
– Karen Skelton of Orange – Hockey

 

CSU Squad Athletes of the Year
athletes of the year– Andrew Gray of Orange – Basketball
– Jayden Taylor of Kandos – Golf
– Jess Watterson of Bathurst – Hockey Girls
– Taylor Dolbel of Parkes – Hockey Boys
– Ben Cox of Orange – Lawn Bowls
– Abby Tilburg of Orange – Netball
– Jahymi Dowel of Mudgee – Softball

 

CSU SHMS Athlete of the Year
– Squad – Jessica Watterson of Bathurst – Hockey
– Individual – Laurence Mifsud of Bathurst – Basketball
– Individual – Tamika Bostock of Lithgow – Hockey

 

You may also like...